.: Ad:.

21 stycznia 2015

Dlaczego nie widać folderów na partycji root "/"?

Jak wiemy w Linuxie prawa użytkowników są zawsze ściśle określone i dokładnie skonfigurowane. Nikogo nie dziwi, ż e użytkownik będący jednocześnie administratorem ciągle musi podawać hasło - nie jest to praktyczne, ale znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa, chroniąc też przed zwykłymi pomyłkami. Dokładnie też określone są prawa do przeglądania plików i katalogów, zwłaszcza tych systemowych i tu pojawia się nasz problem.Co zrobić gdy nawet po zalogowaniu na konto root, nie widać struktury folderów? Zwykle jako root chcemy coś w nich pogrzebać a to, że ich nie widać, może być co najmniej niekomfortowe i nielogiczne, choć może się okazać do przeżycia, zwłaszcza dla bardziej zaawansowanych użytkowników (takim powinien root - teoretycznie). Rozwiązanie jest proste.

Otóż jako root widzimy wszystko. Nie ma dla nas rzeczy niemożliwych, więc dlaczego nie widzimy folderów /bin, /etc itp.? Należy zwrócić uwagę na pewien intrygujący fakt. Może się zdarzyć, że nasze konto roota nazywa się dosłownie root. Często się to spotyka. Wówczas w terminalu po wpisaniu polecenia ls dostajemy domyślnie... to co zawsze, czy zawartość folderu użytkownika o nazwie root. !!!
Zawartość folderu, nazywanego często root (OMG ile tu "rootów"), to coś zupełnie innego i żeby się do tego dobrać, należy najpierw do tego folderu się przenieść.Zobaczcie screen poniżej.


Jak widać nawet nie trzeba być rootem żeby zobaczyć foldery i pliki w lokalizacji zwanej root czyli "/".

Tak na marginesie to samo można uzyskać jako użytkownik root (zwróćcie uwagę na to, że zalogowano root@nauczyciel, oraz dodatkowo na znak "#" zamiast "$" na końcu każdej linii).


Tak to już jest gdy jedno słowo ma w danym momencie tyle znaczeń.
Pozdrawiam wszystkich użytkowników zalogowanych jako root i przeglądających folder root!


1 komentarz:

  1. Na Debianie widać katalog root jako zwykły użytkownik. Ale wejść do już ma "brak dostępu". Polecam również ls -a - pokazuje ukryte katalogi/pliki, pomocne w katalogu użytkownika. Interysujące wpisy :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń