.: Ad:.

16 maja 2011

Pogoda na bieżąco - applet "My-weather-indicator"

Applet 'My-Weather-Indicator' ma za zadanie informować nas o aktualnych warunkach pogodowych za oknem dla wybranej przez nas lokalizacji.


Całość wygląda bardzo ciekawie i działać powinno dla większości miejscowości w Polsce. Tak więc po pierwsze otwieramy terminal i dodajemy odpowiednie repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:atareao/atareao

Następnie robimy update'a:

sudo apt-get update

I instalujemy nasz aplet:

sudo apt-get install my-weather-indicator

Po zakończeniu pobierania i instalacji zamykamy terminal i odszukujemy nasz aplet pośród zainstalowanego oprogramowania. Pomoże nam w tym Unity:


Uruchamiamy applet. Otwiera się nam okno konfiguracji:


Tutaj musimy jeszcze powiedzieć sobie jak znaleźć interesującą nas długość i szerokość geograficzną. Otwieramy stronę http://maps.google.com/. W polu wyszukiwarki wpisujemy żądaną nazwę i ustawiamy mapę centralnie na obszarze, który jest tym najbardziej nas interesującym (na przykładzie poniżej mamy Nowy Targ).


Klikamy prawym klawiszem myszy i z menu wybieramy: Co tu jest?


Przeglądarka powinna przenieść nas do nowej strony, która zasadniczo nie różni się niczym szczególnym poza tym, że teraz zamiast nazwy naszego miasta mamy jego współrzędne geograficzne – długość i szerokość.

W powyższym przypadku mamy:

Szerokość: 49.476825
Długość: 20.028419

Te dane wpisujemy w odpowiednie pola i wciskamy przycisk Szukaj lokalizacji'. Naszym oczom pokazuje się nowe okno:


Klikamy ponownie 'Szukaj lokalizacji' i po pojawieniu się naszej miejscowości na liście zatwierdzamy klikając OK. Następnie w pierwotnym oknie konfiguracji zaznaczamy automatyczny start i wybieramy jednostki temperatury (stopnie Celsjusza). Klikamy OK aby zatwierdzić i zamykamy okienko.

Po chwili powinniśmy dostać pierwszy raport pogodowy, zaś w systemowym trayu powinna się pojawić odpowiednia ikonka co widać na zrzucie ekranu na początku tego artykułu.

Czas na sprawdzenie dalszych możliwości programu. Klikamy na ikonkę apletu w trayu i wybieramy opcję 'Prognoza'. Naszym oczom ukaże się następujące okno:


Na zakończenie dodam tylko, że jest to pierwszy tego typu aplet, który bezboleśnie pokazuje mi pogodę w Nowym Targu (wcześniej były z tym problemy). Nie ma jednak róży bez kolców i na dzień dzisiejszy są kłopoty z autostartem. Projekt jest jednak rozwijany i należy oczekiwać, że wkrótce zacznie działać "jak marzenie".

Artykuł zainspirowany przez:
http://www.omgubuntu.co.uk/2011/05/my-weather-indicator-location-selection-gets-revamped/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz