Featured Posts

.: Ad:.

7 maja 2013

Ubuntu 13.04 i WIndows 8 - Jak pokonać UEFI?

Zapewne wszyscy słyszeli co nie co o wynalazku zwanym UEFI (lub EFI), który jest następcą poczciwego BIOS Setup. O ile jest to dobry wynalazek, który przynajmniej teoretycznie powinien zwiększyć możliwości naszego komputera (jest w nim przechowywany np. klucz Windows 8), to w połączeniu z wynalazkiem zwanym Secure Boot staję się on narzędziem co najmniej przykrym. Zwłaszcza, gdy chcemy obok Windowsa zainstalować Ubuntu.

 


Zacznijmy od tego, co logicznie rzecz biorąc powinno działać, a co nie działa (ku ogólnej rozpaczy miłośników Linuxa).
Nie wiem czy tylko ja tak myślę, ale po ustawieniu w BIOS Setup opcji Legacy Support, powinienem spokojnie odpalić Gruba, a następnie zgodnie z moim dalszym życzeniem Ubuntu lub Windowsa. Taka jest teoria. W praktyce odcinam sobie możliwość korzystania z Windowsa, który zwyczajnie się nie uruchamia. Z kolei włączenie UEFI i ustalenie kolejności bootowania na 1 - Ubuntu, 2 - Windows, powinno skutkować możliwością odpalenia niedostępnego wcześniej Windowsa. Niestety powoduje to absolutny brak możliwości odpalenia Ubuntu, gdyż partycja EFI Linuxa jest ignorowana (pomimo wyższego priorytetu).

Rozwiązań tego problemu można szukać na wielu forach internetowych poświęconych Ubuntu, ja zamieszczam tutaj krótki opis tego jak problem rozwiązałem ja (Lenovo G580).

Po pierwsze należy zaopatrzyć się w 64-bitową wersję Linuxa. W moim przypadku Był to Ubuntu 13.04.
Następnie wyłączamy w Windowsie 8 opcję szybkiego uruchamiania, która pożyteczną jest, ale sprawia problemy przy dwóch systemach (wykorzystuje częściową hibernację systemu w celu przyspieszenia ładowania). Zrobimy to w panelu sterowania.Następnie uruchamiamy BIOS Setup i konfigurujemy ustawienia. Tutaj zwrócić należy uwagę, że różni producenci różnie to mają zrobione i nie ma złotej zasady co do tego jak postępować. Wyłączamy Secure Boot - uwaga! Ta czynność zmieni trochę wygląd EFI, gdyż zależne od siebie opcje od razu się dostosują. Kolejny krok to konfiguracja samego bootowania w UEFI. U mnie konfiguracja wygląda tak:


Najważniejsze opcje to Boot Mode i Boot Priority.
Możemy teraz zainstalować Ubuntu na wybranej partycji. Jak mniemam, dodatkowych wyjaśnień tutaj nie trzeba. Zwrócę tylko uwagę, iż najlepiej zrobić to korzystając z opcji Wypróbuj Ubuntu i instalując z pulpitu Linuxa. Dzięki temu od razu możemy dokonać jeszcze jednego kroku, który jak się okazuje jest niezbędny.

Po zakończonej instalacji uruchamiamy terminal i wpisujemy komendy:


sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair && sudo apt-get update

sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair


Uruchomi się takie okno:


Można z powodzeniem wykorzystać opcję Recommended repair. Na koniec należy uruchomić ponownie komputer, pamiętając o wyjęciu nośnika instalacyjnego. Powodzenia!

6 komentarzy:

 1. Mam ten sam model Lenovo i właśnie próbuje pokonać UEFI, ale niestety po tym jak pozmieniam opcję (zostawiam BOOT USB jako enabled, bo UBUNTU mam na USB)wyświetla się startowa strona UnetBOOTIN i kiedy kliknę TRY without installing nic się nie dzieję, jakiś pomysł?

  OdpowiedzUsuń
 2. super tutorek, wszystko poszło zgodzie z planem :D mój laptop to asus seria x50XX.
  Pozdrawiam i dziękuje autorowi!

  OdpowiedzUsuń
 3. Żeby ściągnąć Boot Repair musiałem użyć następujących zaklęć (twoje zaklęcia nie pomogły):

  sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
  sudo sh -c "sed -i 's/trusty/saucy/g' /etc/apt/sources.list.d/yannubuntu-boot-repair-trusty.list"
  sudo apt-get update
  sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair

  Wtedy czar zadziałał i w końcu działa mi Ubuntu 14.04 i Windows 7 ; )

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam, mi zaś nie pomogły kompletnie te opisu tutaj. Znalazłem opis który gdzieś zgubiłem, ale wygląda on tak:
  trzeba ściągnąć Linux secure tu jest ta strona link na dole
  https://help.ubuntu.com/community/LinuxSecureRemix
  ściągamy Linux secure boot jako iso odpowiednio do architektury systemu 32 bity, 64 bity. Wypalamy to na USB lub CD restart. Odpalamy go (wszystko to oczywiście po wcześniejszej instalacji Ubuntu) i tam mamy Ubuntu z Linux Secure Boot. Odpalamy z paska zadań jego w advanced option ustawiamy który system chcemy mieć za domyślny, a potem po kolei pokazuje nam co mamy zrobić. Restart i mamy Grub ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ach zapomniałem, obraz nagrywamy za pomocą Unetbootin

   Usuń