Featured Posts

.: Ad:.

1 listopada 2011

LibreOffice w pigułce cz.3

Prawdopodobnie każdy wie, jak zmienić styl tekstu podczas pracy z edytorem takim jak Writer. Idea polega na tym, że zmiany są każdorazowo ustalane dla wybranego fragmentu tekstu.


Niby wszystko pięknie i ładnie, ale... No własnie. Zawsze jest jakieś "ale". Co zrobić, gdy zechcemy pozmieniać jakieś elementy w dokumencie liczącym 200 stron? Wbrew pozorom każdy prędzej czy później staje przed takim zadaniem. Warto wtedy pamiętać, że dobrze przygotowany do pracy dokument ułatwi nam życie sprowadzając to z pozoru pracochłonne zadanie do kilku kliknięć. Z pomocą spieszy nam funkcja 'Style i Formatowanie'.
Tutaj trzeba sobie powiedzieć jasno: pracę trzeba dobrze zorganizować już na samym początku. Pokażemy to na przykładzie dokumentu złożonego z kilku charakterystycznych części, zorganizowanych według hierarchii:

Rozdział 1.
  • Podrozdział a.
  • Podrozdział b.

Rozdział 2.

  • Podrozdział c.
  • Podrozdział d.
Rozdział 3.

itd...

Dodatkowo w każdym podrozdziale zamieścimy tekst, kod źródłowy (np. komendy terminala) i obrazki z podpisami. Zaczynamy od wpisania tytułu rozdziału 1 i ustaleniu jego formatowania. Niech to będzie wyśrodkowanie, pogrubienie, czcionka Verdana o rozmiarze 26p. Następnie wywołujemy okno Style i Formatowanie (Format > Style i Formatowanie, lub klawisz F11).


Zaznaczamy nasz tytuł rozdziału i klikamy w menu okienka styli wybierając opcję nowy styl z zaznaczenia.


Nazywamy go odpowiednio:


I na naszej liście pojawić się powinien nowy styl 1-Rozdział. Operację powtarzamy dla podrozdziału: Verdana 16p, pogrubiona i pochylona, a także dla pozostałych elementów naszego dokumentu - zakładamy, że się będą od siebie różnić, choć ostatecznie jest to rzecz dowolnie ustalana przez nas. Nasza lista powinna być zaktualizowana i wyglądać mniej więcej tak:


Zasadniczo już po rozpoczęciu pisania treści można ustalić szczegóły stylu "3-Treść dokumentu" i przejść do kolejnych opcji konfiguracyjnych, automatyzując pracę ze stylami do maksimum i odejmując sobie wiele pracy.
Oczywiście po stworzeniu stylu jesteśmy w stanie zastosować go niemal zawsze - wystarczy zaznaczyć wybrany nas fragment tekstu i kliknąć pożądany styl dwuklikiem aby go zastosować - możemy też ustalić skróty klawiszowe. Klikamy Narzędzia > Dostosuj > Klawiatura.
Odszukujemy skróty Ctrl + 0 i dalsze, zaś w dolnych oknach odszukujemy Style > Akapit, zaznaczamy nasz styl, np. 1-Rozdział i klikamy przycisk Modyfikuj.Od tego momentu mam styl i skrót klawiszowy do niego. Operację powtarzamy dla wszystkich potrzebnych nam stylów.

Będziemy korzystać z tego mechanizmu podczas pisania kolejnych fragmentów kodu z terminala lub tworzenia podpisów pod rysunkami.

Klikamy teraz prawym klawiszem myszy na styl rozdziału i wybieramy opcję Modyfikuj.


W przypadku przedstawionym na powyższym zrzucie ekranu, wybrano jako następny styl ten przypisany podrozdziałowi (wydaje się to logiczne). Podobnie modyfikujemy styl podrozdziału, ustalając jako następny styl treści. Styli konsoli i ilustracji nie trzeba edytować w ten sposób, gdyż nie wiemy kiedy będziemy ich używać, więc stylem następnym dla stylu Treści powinien pozostać on sam.

Od teraz mamy w pełni skonfigurowane style. Można sprawdzić jak to wszystko działa dodając kolejny podrozdział i wciskając klawisz Enter. Powinniśmy automatycznie tworzyć ze stylem Treści, zaś po dodaniu rozdziału (ze stylem Rozdziału) klawisz Enter przeniesie nas do stylu Podrozdziału, gdyż on był ustalony jako następny.

Pora zatem trochę teraz poklikać i stworzyć jakiś przykładowy dokument, sprawdzając przy tym jak działają nasze style. Ale to już każdy czytelnik zrobi sam.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz