Featured Posts

.: Ad:.

18 maja 2011

UbuntuOne Launcher - sprytna pomoc dla korzystających z chmury.

Unity Launcher, czyli boczny pasek z ikonami będący niejako wizytówką Unity w Ubuntu 11.04 może się okazać bardzo przydatny. Sam z niego korzystam i muszę przyznać, że jest bardzo wygodny. Tym bardziej cieszy fakt, że można go jeszcze ulepszyć. Oprócz różnorodnych "lupek" pozwalających na jeszcze lepsze wyszukiwanie tak w sieci jak i pośród lokalnych zasobów pojawiają się i takie perełki jak UnityOne - mały i bardzo praktyczny pomocnik dla użytkowników chmury od Ubuntu, czyli usługi UbuntuOne.


Oczywiście w świecie komputerów już dawno powstało kilka podobnych usług - wszystkie oferują dosyć sporo miejsca na backup ważnych plików, ale tu skupiamy się na tym co mamy niejako od samego startu, czyli po świeżutkiej instalacji Ubuntu.

Ten mały dodatkowy applet wspiera ponad 100 różnych rodzajów plików i co jest niezwykle ciekawe posiada własna ikonkę, chociaż ta jest raczej "wariacją niż temat" ale w sumie tego oczekujemy (wszak cały czas kręcimy się wokół tej samej usługi). Sama archiwizacja polega na wykorzystaniu mechanizmu "przeciągnij i upuść" - przeciągamy nasz pliczek na niebieską ikonkę i puszczamy a on sam natychmiast "leci w chmury", a raczej do chmury. Prostota appletu polega na tym, że wykonuje on kopię pliku do folderu domyślnego dla usługi UbuntuOne, a zatem wysyłką do chmury zajmuje się sama usługa, która monitoruje ten folder przez cały czas.

Całość możemy ściągnąć na dysk korzystając z poniższego linku:

ubuntuone.com/p/tQg/

Następnie rozpakowujemy archiwum zip do naszego folderu domowego. Aby zainstalować małą niebieską ikonkę appletu w naszym Unity uruchamiamy plik "install icon". Na koniec przeciągamy plik “UnityOne.desktop” z naszego rozpakowanego folderu na pasek Unity i gotowe.
Od tego momentu każdy pliczek przeciągnięty i upuszczony na niebieską ikonkę UnityOne jest automatycznie zapisywany w chmurze - prawda, że pięknie?


Oczywiście UbuntuOne poinformuje nas o tym, co się aktualnie dzieje poprzez odpowiedni dymek.


Dla zaawansowanych:
Można ukryć ukryć folder appletu, tak aby nie zaśmiecać niepotrzebnie folderu domowego. Dokonujemy tego poprzez dodanie kropki do nazwy foldery - .UnityOne, foldery i pliki ukryte pokazujemy wciskając kombinację CTRL+H.
Jeśli jednak się na to zdecydujemy to musimy pamiętać, że zmienia się ścieżka dostępu do appletu. Dlatego dokonujemy po instalacji ikonki, ale przed "wciągnięciem" appletu do Unity. Jeśli ktoś jest w gorącej wodzie kąpany i się pośpieszył, to można jeszcze wyedytować wszystkie pliczki (aż dwa) w edytorze tekstu Gedit, aktualizując wszystkie ścieżki jak trzeba.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz