Featured Posts

.: Ad:.

1 lipca 2011

Gnome 3 - ładne i zgrabne.

Po krótkiej nieobecności czas wrócić do pisania nowych artykułów. Wakacje sprzyjają testom nowości różnego rodzaju i dzisiaj właśnie przyszedł czas na jedna z nich - Gnome 3.Niestety instalacja nowego środowiska pod Ubuntu 11.04 zakończyła się totalnym "Failem" - prawdopodobnie konflikt z Unity lub starym Gnome, na szczęście w sieci mamy do dyspozycji dystrybucje, które nie dość, że działają bez problemów, to jeszcze pozwalają przetestować Gnome 3 jako Live CD.
W ten właśnie sposób dochodzimy do tego, że czasami trzeba uwolnić się od przyzwyczajeń i zainstalować coś nowego. Ale po kolei.
Live CD z Fedorą 15 działa znakomicie. Trzeba dodać, że ta edycja posiada pełne wsparcie dla 3D w kartach graficznych od Nvidii i AMD, więc dostajemy do testów w pełni funkcjonalny system! CO zaskakuje? Brak dostępu do dysku twardego komputera, z czego wynikają pewne wady ale i zalety.
Zaleta jest oczywista: nie zmodyfikujemy nic na naszym dysku lokalnym nawet jeśli chcemy.
Wada: instalacja Fedory 15 możliwa jest tylko po wybraniu odpowiedniej pozycji po restarcie komputera. Ale to da się przeżyć.
Fedora 15 po zainstalowaniu nie różni się niczym od Live CD, choć w moim przypadku okazało się szybko, że występują pewne uporczywe problemy z karta graficzną i konieczna była aktualizacja sterowników i rekompilacja jądra - tu należy dodać, że sytuacja jest zupełnie inna jak w Ubuntu! Nie oznacza to jednak, że jest beznadziejnie, da się i to przeskoczyć. Zabieg odniósł zamierzony skutek.
Zaskakuje tez nieco kilka szczegółów, które wynikają raczej z przyzwyczajeń. Na przykład w domyślnej konfiguracji na próżno szukać przycisku wyłączającego system! Na szczęście pomógł wujek Google (menu po modyfikacji widać poniżej).

 


Ciekawostką jest tez fakt, iż nowa Fedora 15 dostępna jest w kilku wersjach preinstalowanego oprogramowania. Trochę to ułatwia późniejsze dostosowanie systemu.Ogólna ocena Gnome 3 wypada chyba pozytywnie. Środowisko działa bardzo płynnie i bije na głowę Unity znane z Ubuntu 11.04. Jako, że Canonical już dodało repozytoria z Gnome 3 do Ubuntu 11.10 to należy się spodziewać że na jesieni zobaczymy Gnome 3 również i  w tym systemie. Tym bardziej więc warto się z nowym Gnome oswoić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz