.: Ad:.

16 grudnia 2013

Czyszczenie pakietów po instalacji - apt-get clean z automatu.

Każdy kto wciąż testuje różne aplikacje często używa polecenia apt-get install. Problem  w tym, że po wielu instalacjach/deinstalacjach w pamięci podręcznej systemu robić się może bałagan. O ile komuś nie przeszkadza minimalny spadek wydajności lub jeśli ktoś nie wnika za bardzo pod maskę systemu i nie przychodzi grzebać w systemowych folderach i plikach to nie ma z tym większego problemu. Dobrze jednak od czasu do czasu poukładać wszystko tak jak powinno być.

Z pomocą idzie nam komenda clean.

apt-get clean


Może ona być ustawiona w jeden z trybów: zawsze, pytaj, auto, pre-auto i nigdy. Pierwsze dwa usuną wszystkie paczki z pamięci podręcznej zaraz po upgrade. Opcja pytaj (prompt) jest opcją domyślną dla wielu dystrybucji.

Tryb auto usuwa tylko te paczki, które nie są już dostępne do pobrania i zastępuje je nowszymi wersjami (jeśli są dostępne). pre-auto wykonuje czyszczenie przed instalacją nowych paczek.

Pozostaje jeszcze rozważenie opcji automatycznego czyszczenia po każdej instalacji. Wygodne i nie zabierające nam niepotrzebnie uwagi. Dodać należy, że wiele dystrybucji Linuksa ma taki mechanizm włączony domyślnie, w Ubuntu dokonamy tego dodając odpowiedni wpis konfiguracyjny:

sudo sh -c "echo 'DSELECT::Clean "always";' >> /etc/apt/apt.conf.d/99AutomaticClean" Brak komentarzy:

Prześlij komentarz